MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MEAN WELL IDLC-25-350
MOQ : 1 Number
MEAN WELL IDLC-25-350 Specification
  • Output Current
  • 100 Volt (v)
  • Current Range
  • 350 Ampere (A)
  • Rated Current
  • 100 Volt (v)
  • Application
  • Automation
  • Phase
  • Single Phase
  • Operating Temperature
  • 40 Celsius (oC)
  • Power Factor
  • PF>0.95/115VAC
  • Connector Type
  • dc-ac
  • Output Type
  • Dual
  • Working Temperature
  • 0.03 Celsius (oC)
  • Cooling Method
  • heating
  • Features
  • automation
  • Rated Power
  • 24.5W
  • Product Type
  • Switch Mode Power Supply
  • Output Power
  • 350 Ampere (amp)
  • Output Frequency
  • 47 Hertz (HZ)
  • Input Voltage
  • 25 Volt (V)
  • Voltage Protection
  • Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed
  • Efficiency
  • 82%
  • Material
  • Line Regulation
  • 0.4A/115VAC
  • Storage Temperature
  • 90 Celsius (oC)
  • Weight
  • 0.196 Kilograms (kg)
MEAN WELL IDLC-25-350 Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Number
  • Payment Terms
  • Supply Ability
  • 1 Number Per Day
  • Delivery Time
  • 1 Days
  • Sample Available
  • Yes
  • Sample Policy
  • Free samples are available
  • Packaging Details
  • 0.196Kg; 63pcs / 13.348Kg / 0.88CUFT
  • Main Export Market(s)
  • Asia
  • Main Domestic Market
  • All India
About MEAN WELL IDLC-25-350
Price can be Negotiable meanwell smps distributor,dealer,trader for IDLC-25-350 series in india. meanwell 25w led AC/DC driver featuring the constant current mode output with flicker free design. IDLC-25 operates from 90~295VDC and offers models with different rated current ranging between 350mA and 1050mA. Thanks to the efficiency up to 82% , with the fanless design, the entire series is able to operate for -20C~+90C case temperature under free air convection. IDLC-25 is equipped with various function options,such as dimming methodologies,so as to provide the optimal design flexibility for lighting system.
noida,,gurgaon,vasai,thane,ghaziabad,faridabad,uttarkhand,
dehradun,kolkata,ahmedabad,rajkot,surat,indore,vapi etc
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Meanwell smps Category
Meanwell Smps LRS-35-12
Meanwell Smps LRS-35-12
Minimum Order Quantity : 60 Pieces
Efficiency : 86%
Application : Automation
Product Type : Soft Starters
Phase : Single Phase
meanwell RS-15-24 Switching Power Supply
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Efficiency : 82%
Application : Industrial, LED lighting, Automation
Product Type : meanwell RS1524 Switching Power Supply
Phase : Single Phase
Meanwell Rsp 3000 24
Meanwell Rsp 3000 24
Efficiency : Up to 90%
Product Type : Meanwell Rsp 3000 24
Meanwell smps SE-600-12
Meanwell smps SE-600-12
Efficiency : 83%